blogs

Alle stappen zijn noodzakelijk

Raja Yoga is een eeuwenoude methode voor persoonlijke ontwikkeling die je in 8 stappen naar vrijheid brengt. Die vrijheid komt voort uit vitaliteit, inzicht in jezelf, mensenkennis en begrip van het bestaan door meditatie. Het is een weg naar levenskunst.

Alle stappen zijn noodzakelijk

Het proces van Yoga wordt al millennia lang opgedeeld in een proces van acht stappen dat tot vrijheid door onderscheidingsvermogen leidt. Vrijheid betekent in dit verband vrij van angsten en verlangens. Je leert om onderscheid te maken tussen het tijdelijke leven van de persoonlijkheid en het eeuwige leven van de ziel en je verbindt die twee perspectieven op je bestaan steeds meer met elkaar. De letterlijke betekenis van het woord Yoga is verbinden. 

De methode van Raja Yoga is al duizenden jaren ongewijzigd. Sta er eens bij stil hoe bijzonder dat is. Hoeveel methoden, voor welk doel dan ook, ken je die al duizenden jaren ongewijzigd zijn? Zó essentieel zijn de sutra’s van Patanjali dus. Vele mensen plukken daar dagelijks de vruchten van. De acht stappen van Patanjali doorloop je niet chronologisch. Het is niet zo dat je eerst de vijf Yamas van de eerste stap volledig doorleeft en dan pas aan de tweede stap begint. Je werkt aan alle stappen tegelijk. Die acht stappen worden daarom ook wel acht ledematen genoemd. De ontwikkeling van bewust gedrag, aan fysieke vitaliteit, aan energiebeheersing, zintuigelijke discipline, concentratie, meditatie en contemplatie gaan hand-in-hand. Desondanks zien we bij onze leerlingen en ook in de vele publicaties en video’s die er verschijnen in de media dat velen een voorkeur ontwikkelen voor één of meer stappen ten opzichte van het geheel. Sommigen hebben de neiging zich volledig op Asana te richten, anderen zoeken het vooral in kennis of meditatie of energiebeheersing. Besef dat elke voorkeur een drang van het ego is en niet van de ziel. De ziel is al verbonden met kosmisch bewustzijn en is gericht op gemeenschappelijke kenmerken die verbondenheid bevestigen.  Het ego is afgescheiden en benadrukt de verschillen. Dus als je verzet voelt om Asana te doen, of je hebt geen zin om te mediteren, of het lukt je niet om je te concentreren, of je hebt vandaag even je buik vol van geweldloosheid dan protesteert je ego. Oefen om dat als zodanig te herkennen zonder te oordelen.

Van nature ben je in harmonie met het grote geheel. De natuur herstelt steeds weer de harmonie, maar je ego voelt ook steeds weer een overlevingsdrang die zich verzet tegen die harmonie. Het ego bestaat bij de gratie van afscheiding en verschillen ten opzichte van anderen en dus bestaat het ego bij de gratie van de afwezigheid van harmonie. Dat is de innerlijke tweestrijd die je dagelijks voert. Onthechting is de oefening om dat te gaan zien en overgave is de oefening om dat los te laten en te vertrouwen op de natuur zelf en je te voegen naar de natuurlijke harmonie die als vanzelf ontstaat op het moment dat je loslaat. 

Vertrouw dus op je diepe verlangen naar harmonie en op de duizenden jaren ervaring van beoefenaren die je in dit prachtige proces al zijn voorgegaan en geef je eraan over. Doorloop elke dag alle acht de stappen en niet alleen je favoriete stap omdat je daar toevallig vandaag zin in hebt. Oefen jezelf om gebrek aan zin in een oefening juist als een aansporing te gaan zien om die juist wel te doen. Dan ben je gericht op het herstel van harmonie en dat wordt dat ook vanzelf je normale gemoedstoestand. Zo groei je naar vrijheid. Het achtvoudige pad is je routeplanner naar duurzaam geluk. Als je stappen overslaat of halverwege toeristische routes gaat verkennen, dan weet je niet waar je terechtkomt. Blijf dus gewoon trouw aan de methode en daarmee aan jeZelf, dan komt het vanzelf goed.

Veel succes.

In onze opleiding leer je op de juiste manier te mediteren, zodat je het zelf toe kunt toepassen.

INTERESSE? NEEM CONTACT OP!  

Wij waarderen het als je deze blog deelt met anderen.

Laat een reactie achter

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

De Yogaschool logo

De Yogaschool

ervaar de kracht van de stilte

De Yogaschool geeft al 26 jaar de gerenommeerde opleiding Raja Yoga en is de grootste yogaschool van Oost-Nederland.

Favorieten

Informatie

Wil je meer weten?

Kom naar een persoonlijke kennismaking

Ontdekken

Dit vind je ook interessant

Drie stappen naar rust

Raja Yoga is een eeuwenoude methode voor persoonlijke ontwikkeling die je in 8 stappen naar vrijheid brengt. Die vrijheid komt voort uit vitaliteit, inzicht in

Lees meer »

Rede(n) voor overgave

Raja Yoga is een eeuwenoude methode voor persoonlijke ontwikkeling die je in 8 stappen naar vrijheid brengt. Die vrijheid komt voort uit vitaliteit, inzicht in

Lees meer »

Begrijpen of begrip

Raja Yoga is een eeuwenoude methode voor persoonlijke ontwikkeling die je in 8 stappen naar vrijheid brengt. Die vrijheid komt voort uit vitaliteit, inzicht in

Lees meer »

Betrouwbaar gevoel

Raja Yoga is een eeuwenoude methode voor persoonlijke ontwikkeling die je in 8 stappen naar vrijheid brengt. Die vrijheid komt voort uit vitaliteit, inzicht in

Lees meer »
IMG_0623

Aanmelden voorprogramma

Meld je aan voor ons voorprogramma en maak op laagdrempelige manier kennis met Raja Yoga.

We gebruiken cookies op deze website om jou de beste ervaring te bieden.

50%

Je bent er bijna!

Waar mogen we de brochure naar toe sturen?

 Je gegevens zijn veilig